vanilliowynotes.pl

vaniliowynotes-blog ogólnotematyczny

wirusowe zapalenie spojówek
Zdrowie

Wirusowe zapalenie spojówek – poważna sprawa

Wiadomo, że zapalenie spojówek jest bardzo poważną sprawą. Wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka. Chcąc uniknąć poważnych powikłań przy zapaleniu spojówek, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Unikanie dotykania oczu, szczególnie nieumytymi rękoma, jest powszechnie przestrzegane, zwłaszcza przez osoby dorosłe. Są jednak sytuacje, w których jesteśmy szczególnie narażeni na wirusowe zapalenie spojówek. Przyczyniać się mogą do tego zbiorniki wodne, służące do rekreacji, szczególnie te zamknięte.
Jednym z pierwszych objawów zapalenia jest obfite łzawienie. Oczy mają zmieniony wygląd. Są podpuchnięte i zaczerwienione.
Wirus ospy wietrznej, półpaśca, opryszczki lub adenowirusy – to główni winowajcy takiego stanu rzeczy. W przypadku zaniedbania może dojść do pogorszenia widzenia. Estetyka nie jest w tym przypadku najważniejsza, gdyż zasadniczą powodem do niepokoju są groźne powikłania.
Higiena jest bardzo pożądana przy tego typu dolegliwości. Nie wolno po dotknięciu chorego oka, tą samą ręką dotykać drugiego oka, bo łatwo jest je również zarazić. Pozy tym, gdy będziemy dotykali przedmioty codziennego użytku niemytymi rękoma, to będziemy roznosić wirusy. Narazimy w ten sposób inne osoby na zachorowanie i wydłużymy także czas walki z chorobą.
Najczęściej choroba trwa do dwóch tygodni, ale bywa, że może ciągnąć się i ponad miesiąc. Podstawowym lekiem są odpowiednie krople. Aplikując je, należy uważać, by nie dotykać buteleczką do oka. Wpuszczamy krople z niewielkiej odległości – uważając, by butelka nie miała bezpośredniego kontaktu z okiem. Ważne jest pamiętanie o terminie ważności leku.
Chory ma zazwyczaj światłowstręt. Kobiety rezygnują przeważnie z makijażu w takiej sytuacji. Prowokujące do drapania swędzenie powiek, niejednokrotnie wymaga silnej woli, by nie dotykać powieki, w celu złagodzenia dokuczliwego swędzenia. Pamiętanie o plusach takiego zachowania pomoże w trzymaniu siebie w ryzach.
Ciekawą rzeczą jest fakt, że adenowirusy są często oporne na środki dezynfekujące używane do odkażania klamek i uchwytów przy drzwiach, w różnych budynkach. Z reguły dobrym zwyczajem jest unikanie pocierania oczu, będąc w miejscach użytku publicznego.
Dzięki wysokiemu poziomowi medycyny, w tym okulistyki, mamy szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie dolegliwości, jaką jest wirusowe zapalenie spojówek. Pamiętać trzeba o podstawowej higienie, szczególnie rąk i twarzy. Unikanie miejsc, które ułatwiają zakażenie jest jak najbardziej uzasadnione.