vanilliowynotes.pl

vaniliowynotes-blog ogólnotematyczny

jakie opakowania do kosmetyków
Lifestyle

Dlaczego warto sięgnąć po szkło, czyli jakie opakowania do kosmetyków będą najlepsze?

Szkło to tworzywo, po które producenci opakowań często sięgają. Jest przyjazne dla środowiska, wytrzymałe i uniwersalne. Czy to jedyne zalety opakowań szklanych? W poniższym artykule spróbujemy przyjrzeć im się nieco bliżej.

Dlaczego kosmetyczne opakowania szklane cieszą się taką popularnością?

Każdy producent opakowań kosmetycznych optymalizuje swoją produkcję w taki sposób, aby zmniejszyć koszty produkcji, przyspieszyć jej tempo, zapewnić klientom właściwie wykonany produkt i dbać o ich bezpieczeństwo. Szkło nadaje się do tego idealnie, ponieważ:

  • jest twarde, a po dodaniu różnych dodatkowych substancji i zachowaniu odpowiedniej grubości staje się bardziej wytrzymałe,

  • zapewnia maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi i promieniowaniem UV,

  • można dodawać do niego różne składniki poprawiające jego właściwości.

Warto również dodać, że szkło jest tworzywem, które jest odporne na oddziaływanie substancji chemicznych. Szklane pojemniki na kosmetyki nie zmieniają ich składu, nie pogarszają właściwości, a także są izolatorami cieplnymi, chroniąc w ten sposób produkty powstałe na bazie związków glinek i różnych olei.

Właściwości chemiczne szklanych opakowań kosmetycznych

Na korzyść szkła przemawiają również jego właściwości chemiczne. Szkło – jak powszechnie wiadomo – jest związkiem tlenu i kwarcu. Połączenie obydwu pierwiastków jest bardzo trwałe i to na tyle, aby znieść oddziaływanie związków chemicznych o silnym pH kwasowym lub zasadowym. Na uwagę zasługuje również fakt, że szklane pojemniki na kosmetyki nie zawierają toksycznych związków, które mogłyby przenikać bezpośrednio do preparatu.

Specyficzne właściwości tego tworzywa sprawiają, że praktycznie każdy producent opakowań kosmetycznych tworzy je z myślą o naturalnych kosmetykach, gdyż z racji na swe pochodzenie, produkty te wymagają skutecznego odizolowania od otoczenia.

Czy opakowania szklane mają wady?

Powszechnie uważa się, że szklane pojemniki na kosmetyki mają kilka wad. Zalicza się do nich relatywnie dużą masę i znaczny koszt wytworzenia. Co ważne, obydwie cechy tego tworzywa są jak najbardziej zgodne z prawdą. Nie jest bowiem tajemnicą, że plastikowe opakowania do kosmetyków są lżejsze i tańsze w produkcji. Warto jednak pamiętać, że szklany pojemnik to przedmiot o bardzo długiej żywotności. Opakowania ze szkła to po prostu wyroby wielokrotnego użytku.

Reasumując, szkło to materiał bardzo lubiany przez producentów opakowań kosmetycznych. Przemawiają za nim konkretne właściwości fizykochemiczne, a także możliwość wielokrotnego i ekonomicznego wykorzystania.

Materiał zewnętrzny