vanilliowynotes.pl

vaniliowynotes-blog ogólnotematyczny

skręcenia stawów
Zdrowie

Najczęstsze skręcenia stawów i ich objawy

Skręcenia zdarzają się niezwykle często, zwłaszcza latem, kiedy można aktywnie spędzać czas na zewnątrz. Chociaż sport to zdrowie, zdarzyć się może, że podczas treningu ulegniemy nagłej kontuzji. Najczęstszymi z nich są bez wątpienia skręcenia stawów. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze skręcenia stawów

Wśród wielu rodzajów skręceń stawów, najczęstsze są z pewnością te, które przedstawimy poniżej. Każdy na pewno zna kogoś, kto przechodził przez jedną z tych kontuzji i może wiele na jej temat powiedzieć.

Skręcenia stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym

Skręcenie stawu międzykręgowego najczęściej zdarza się po nagłym zgięciu szyi. W następstwie dojść może do naciągnięcia, rozwarstwienia lub nawet przerwania więzadeł, torebek stawowych czy mięśni. Objawia się zwykle bólem w miejscu urazu, który, ze względu na krwawienie i ucisk, może promieniować do ramienia i ręki. Podczas przełykania mogą wystąpić zaburzenia czucia, oznacza to, że powstał krwiak pozagardłowy.

Na zdiagnozowanie skręcenia stawów międzykręgowych pozwala badanie RTG – jeśli nie wykaże zmian, można przeprowadzić także rezonans magnetyczny. Jeśli diagnoza potwierdzi się, skręcenie stabilizowane jest kołnierzem ortopedycznym, a choremu zaleca się odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi.

Skręcenie stawu skokowego

Najczęściej staw skokowy ulega kontuzji podczas uprawiania sportu, wymagającego wielu ruchów skrętnych – należą do nich np. koszykówka, tenis, jednak ryzyko niesie też jogging po nierównym terenie. Skręcenie stawu skokowego pojawia się też u osób z zaburzonym balansem mięśniowym, czuciem głębokim oraz z problemami z biomechaniką podczas ruchu.

Skręcenie kostki może mieć trzy stopnie. Najlżejszy jest pierwszy stopień, dochodzi tu do naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej, którym towarzyszy niewielki ból, obrzęk i problemy z poruszaniem.

Skręcenie drugiego stopnia to rozerwanie torebki stawowej i lekkie rozerwanie więzadeł – ból jest silniejszy, pojawia się też obrzęk i problemy podczas chodzenia.

Trzeci stopień skręcenia kostki to rozerwanie torebki stawowej i całkowite rozerwanie więzadeł. Obrzęk i ból są znaczne, a chodzenie bardzo utrudnione.

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana najczęściej objawia się uszkodzeniem więzadeł kolana: więzadła pobocznego piszczelowego i więzadła pobocznego strzałkowego. Rozpoznaje się je tzw. testem koślawienia, który wykonuje się w zgięciu kolana, a stopień uszkodzenia ocenia na podstawie szerokości rozwarcia szpary stawowej. Wśród badań, które pomagają w diagnostyce, są USG, zdjęcie RTG oraz rezonans magnetyczny, jeśli pozostałe badania nie pomogą określić skręcenia.

Leczenie skręcenia przebiega poprzez zastosowanie ortezy z zawiasem – dzięki temu noga jest ustabilizowana, a ponadto dość szybko można podjąć próby obciążania jej i rehabilitacji. Pozostawienie nogi możliwie najaktywniejszej z pewnością pomoże radzić sobie z osłabieniem mięśni. Odpowiednie ortezy mogą być też stosowane profilaktycznie, np. podczas uprawiania sportu. Pomoże to usztywnić stawy kolanowe i zabezpieczyć przed kontuzjami.

Skręcenie nadgarstka

Skręcenie nadgarstka najczęściej wiąże się z uszkodzeniem jednego z dwóch więzadeł obecnych w nadgarstku. Pierwsze to więzadło łódeczkowato–księżycowate ,zwykle ulega uszkodzeniu po upadku na dłoń z nadgarstkiem wyprostowanym i odchylonym łokciowo. Charakterystyczny jest słyszalny delikatny trzask pojawiający się w teście Watsona, który polega na sprawdzeniu ruchomości nadgarstka poprzez wykonanie delikatnych skrętów dłonią.

Uszkodzenie więzadła łódeczkowato–księżycowatego da się potwierdzić, wykonując badanie USG, RTG lub rezonans magnetyczny. Te badania nie zawsze jednak pozwolą na diagnozę w przypadku uszkodzenia więzadła księżycowato–trójgraniastego. Pojawia się ono w sytuacji, w której upadek następuje na dłoń z wyprostowanym i odchylonym promieniowo nadgarstkiem. W jego przypadku diagnoza polega głównie na badaniu klinicznym.

Objawy skręcenia stawu

Skręceniu stawu zawsze towarzyszy ból – jego nasilenie jest większe lub mniejsze, zależnie od rodzaju i miejsca urazu. Może pojawić się też zasinienie na skórze, tkliwość tego miejsca i ograniczenie jego ruchomości. Wszystkiemu towarzyszy też często obrzęk. Jeśli po jakimkolwiek urazie pojawiają się takie właśnie objawy, a mimo zastosowania środków leczniczych nie mijają, należy udać się koniecznie do lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do skręcenia.

Pierwsza pomoc przy skręceniach stawów

Przy pierwszej pomocy osobom, u których podejrzewa się skręcenie stawu, warto pamiętać o zasadzie PRICE:

P – protection, czyli ochrona,

R – rest, czyli odpoczynek,

I – ice, czyli lód,

C – compression, czyli ściśnięcie,

E – elevation – uniesienie kończyny powyżej serca.

Zastosowanie się do tej prostej zasady ma na celu zmniejszenie dopływu krwi do miejsca urazu, co pomoże też zminimalizować obrzęk. Bezzwłocznie należy też odwiedzić ortopedę, który pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia. Do czasu wizyty koniecznie trzeba schładzać miejsce urazu i odciążać kończynę, ograniczając jej ruch. Do chłodzenia warto używać odpowiednich żelów, np. takich z zawartością mentolu, jak Altacet. Pomocne będą też kremy regenerujące i kojące jak Artresan. W leczeniu doskonale sprawdzają się tez preparaty np. z etofenamatem, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należy do nich np. Difortan. Szukając odpowiedniego preparatu do leczenia skręceń i uśmierzania bólu warto poszukać w aptece internetowej liki24.pl – zebrana ta bogata oferta leków pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Podsumowanie

Skręcenie zdarza się, jednak warto pamiętać, że odpowiednio szybka reakcja, podjęcie pierwszej pomocy i bezzwłoczna wizyta u ortopedy pozwoli wyleczyć uraz bardzo szybko. Warto mieć też w domu podstawowe leki przeciwbólowe i stosowane w leczeniu urazów – mogą pomóc poradzić sobie ze skręceniem przed wizytą u lekarza.