vanilliowynotes.pl

vaniliowynotes-blog ogólnotematyczny

przebarwienia po trądziku
Uroda

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Cera trądzikowa potrafi przysparzać licznych problemów. Mimo iż najczęściej dokucza ona osobom młodym, w tym głównie nastolatkom, zdarza się, że trądzik pojawia się dopiero w starszym wieku i występuje u osób dorosłych. Czasem też pozostawia po sobie liczne ślady. Blizny i przebarwienia po trądziku są normą, której jednak można uniknąć już poprzez właściwą pielęgnację cery trądzikowej. Ten problem skórny wymaga oczywiście specjalistycznego leczenia, które należy połączyć z odpowiednią pielęgnacją. Na szczęście istnieje wiele świetnych kosmetyków do cery trądzikowej, które mogą wyraźnie pomóc wszystkim zmagającym się z tego rodzaju przypadłością. Część z nich potrafi wyraźnie poprawić stan buzi, podczas gdy inne służą wyłącznie do maskowania wyprysków. Lepiej oczywiście sięgać po te pierwsze, choć i drugie bywają pomocne.

Jak zatem należy pielęgnować skórę trądzikową? Na pewno trzeba robić to ostrożnie i z umiarem. Nadmiar preparatów kosmetycznych nakładanych dzień w dzień na skórę zdecydowanie nie poprawi jej stanu, a może go nawet pogorszyć poprzez zatkanie porów i doprowadzenie do zwiększonej produkcji sebum. Nie trzeba więc być zbyt nadgorliwym. W żadnym wypadku nie powinno się myć skóry trądzikowej częściej niż dwa razy na dzień (wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta lub nastolatka chce zmyć makijaż w środku dnia, aby np. pójść na siłownię). Cera trądzikowa zawsze jest cerą wymagającą, więc należy z rozwagą dobierać do niej poszczególne kosmetyki do cery trądzikowej i patrzeć, jak one na nią działają. Absolutną podstawą jest stosowanie delikatnego płynu do mycia oraz nawilżającego kremu na dzień. Jeżeli na twarzy występują też blizny albo jakiekolwiek przebarwienia po trądziku, warto raz w tygodniu wykonać sobie peeling enzymatyczny. Z jego pomocą można będzie dogłębnie oczyścić skórę, jednocześnie jej nie podrażniając i nie doprowadzając do rozprzestrzenienia się niekorzystnych zmian. Niekorzystne dla cery trądzikowej i tej pokrytej bliznami są natomiast peelingi mechaniczne. Roznoszą one bakterie i inne szkodliwe substancje po całej skórze twarzy. Najlepiej więc w ogóle ich nie używać, a sięgać raz w tygodniu po wspomniane już peelingi enzymatyczne, które działają znacznie lepiej.

Każdy, kto cierpi w tym momencie na trądzik, powinien nauczyć się z nim odpowiednio odchodzić. Działania podejmowane w celu wyleczenia schorzenia nie mogą być zbyt agresywne i intensywne. Cera trądzikowa potrafi być tak samo wrażliwa jak cera sucha czy delikatna. O tym należy absolutnie pamiętać.