12:53

Początki w Anglii | NIN, Potwierdzenie Adresu, Konto w Banku, Praca

Początki w Anglii | NIN, Potwierdzenie Adresu, Konto w Banku, Praca
Decydując się na przeprowadzkę do innego kraju raczej nikogo nie powinno dziwić, że panują tam inne zasady niż w naszym państwie. Ja przed przeprowadzką do Anglii miałam ogólny obraz jak to tam wygląda i jakie rzeczy będziemy musieli załatwić od razu po przylocie. Oczywiście jak to w życiu nie wszystko wyszło tak łatwo jak miało więc dziś opowiem Wam o najważniejszych rzeczach, które są potrzebne by móc na spokojnie mieszkać w Wielkiej Brytanii. 


To co jest najważniejsze by zacząć funkcjonować w Anglii - czyli móc pracować, założyć konto w banku lub zarejestrować się w przychodni - to numer NIN (national insurance number). Jest to numer, który nadawany jest raz na całe życie. Jego wyrobienie jest proste, choć w naszym przypadku oczywiście nie mogło obyć się bez przygód. Gdy przyjechaliśmy na miejsce wyrobienie INu było dla nas kluczowe więc od razu gdy kupiliśmy angielskie numery telefonu (dostaniecie je w każdym sklepie lub bezpośrednio u operatora) to próbowaliśmy umówić się na spotkanie. By wyrobić IN po pierwsze trzeba zadzwonić na infolinie i tam podać wszystkie swoje dane, powiedzieć po co Wam jest numer, kiedy przyjechaliście, a następnie udać się na spotkanie do urzędu w terminie, który wskaże dla Was osoba, z którą rozmawiacie. Wyrobienie takiego numeru jest darmowe! Czemu o tym wspominam? Bo gdy my próbowaliśmy umówić się na spotkanie to oczywiście szukaliśmy numerów w internecie, które nie do końca okazały się poprawne. Niektóre z nich były nieaktualne, a inne po podaniu wszystkich naszych danych żądały zapłaty za umówienie nas na spotkanie ok. 45 funtów. Płatność miała się obyć tak, że proszono nas o numer karty i kod zabezpieczający. Nie chce nawet myśleć ile osób na coś takiego przystało i podało swoje dane, co mogło spowodować nawet to, że wszystkie pieniądze z konta mogły zostać wypłacone! Oczywiście nie twierdze, że za każdym razem tak musiało być, bo może są te legalne agencje, które coś takiego załatwiają za ludzi, jednak powinniście wiedzieć, że sami możecie załatwić to całkowicie za darmo, a podawanie swoich danych z karty jest szalenie nieodpowiedzialne. Poprawny numer najlepiej wziąć od kogoś kto coś takiego już załatwiał lub tak jak my, po prostu udać się do urzędu i wziąć go stamtąd. Po umówieniu się na spotkanie powinien dotrzeć do Was list potwierdzający to spotkanie (do nas nigdy nie dotarł) dlatego warto zapisać sobie osobno datę i adres, gdzie macie mieć to spotkanie. W urzędzie spotkanie trwa ok.10 minut i polega na tym, że potwierdzacie to co podawaliście przez telefon. Po spotkaniu dostajecie tymczasowy numer NIN, który jest przydatny, gdy chcecie zacząć pracować. Na ten 'prawdziwy' czeka się do 2 miesięcy, jednak zazwyczaj przychodzi szybciej. Ja na swój czekałam miesiąc. 

Kolejną ważną kwestią jest miejsce zamieszkania. Wiem, że większość osób szuka pokoju zanim przyjedzie do UK, my jednak mieliśmy to ułatwienie, że jechaliśmy do kogoś więc stres związany z tym, że nie będziemy mieli gdzie mieszkać nam odpadł, jednak takie rozwiązanie nie było do końca dobre jeśli chodzi o wymagane potwierdzenie adresu. Mieszkając u znajomych nie mieliśmy żadnej umowy potwierdzającej, że wynajmujemy pokój i też nie płaciliśmy żadnych rachunków za prąd czy gaz, które również mogłyby być takim potwierdzeniem. W UK bardzo ważne jest jednak to potwierdzenie, że gdzieś mieszkacie, bo bez tego nie załatwicie większości spraw i też możecie mieć problemy ze znalezieniem pracy. 

Wspominam o tym, ponieważ kolejną ważną kwestią bez której nie zaczniecie pracy jest konto w banku. Otworzenie go nie jest takie proste jak w Polsce bo nie wystarczy pokazanie dowodu, tu trzeba mieć więcej dokumentów. Żeby otworzyć konto w banku potrzebujecie paszportu, potwierdzenia adresu (rachunek za gaz/prąd/wodę/itd, umowa wynajmu...itd) insurance number (nie tymczasowy). Także jak możecie zauważyć na IN czeka się nawet do dwóch miesięcy, a jest on wymagany by założyć konto. Potwierdzenie adresu też nie jest zawsze łatwe do zdobycia, zwłaszcza gdy dopiero co przyjechaliście i nie macie żadnych rachunków, choć w banku potwierdzić Wasz adres może Wasz pracodawca dając Wam umowę - jednak tak jak wcześniej wspominałam, bez konta w banku nie dostaniecie umowy. Otworzenie konta w Anglii chyba jest najbardziej problematycznym procesem i my też mieliśmy z nim problem, bo chodząc od banku do banku w każdym nam odmawiali dlatego zaczęliśmy szukać innych rozwiązań i tak trafiliśmy na konto Monese. Jest to internetowe konto, do którego potrzebujecie tylko paszportu.Założenie go trwa 5 minut. Jest ono jak najbardziej legalne i obowiązuje w UK także nie musicie się martwić. Przy okazji jeśli zdecydujecie się na takie konto to z moim kodem MARTA050 dostaniecie 15 funtów, po wykonaniu pierwszej zapłaty z wykorzystaniem karty. Jeśli chodzi o to konto to działa też w innych krajach więc śmiało możecie korzystać. 

Gdy posiada się już tymczasowy NIN i konto w banku to jak najbardziej można szukać pracy. W Anglii bardzo popularne są agencje pracy, które szukają jej za Was, jednak najczęściej są to prace magazynowe. Szukać pracy można też przez różne strony internetowe i te, które ja Wam najbardziej polecam to indeed i totaljobs. Działają one na tej samej zasadzie co np. pracuj.pl w Polsce. W zależności jakiej pracy szukacie można zostawiać też CV po kawiarniach lub sklepach, jednak np. w mieście, w którym ja byłam w większości miejsc był zakaz przyjmowania CV więc i tak odsyłali mnie na ich strony internetowe. 

Jeśli macie więcej pytań  na ten temat to jak najbardziej zadawajcie je w komentarzach lub picie na instagramie z chęcią Wam pomogę :)